
A hálószoba bútor kiválasztásakor a lakóterünk olyan helységébe tervezzük bútorunkat, ahol az intimitás a legnagyobb mértékben kell hogy érvényesüljön. Az intimitáson felül meghittséget, nyugalmat kell hogy árasszon egy harmonikusan megtervezett hálószoba bútor, a kényelem nem elhanyagolható tényezőjével.
A feng shui és a hálószoba bútor
A jó közérzet alapja a pihentető alvás – mondják a feng shui tanítói. Ha rossz a közérzetünk vagy párkapcsolati problémáink vannak, változtassunk a hálószoba berendezésén, csináltassunk új hálószoba bútort!
Az életünk egyharmadát a hálószobában töltjük, így különösen nagy figyelmet kell fordítanunk a hálószoba bútor elrendezésére, színére és annak kényelmére. Az egészséges csí (Qi) áramlás nélkül nincs jó alvás!
Az egyedileg, jól megválasztott hálószoba bútor és fal színek, a megfelelő szellőzés meghatározóak a csí (Qi) áramlás szempontjából. Érdemes kerülni a hálószoba bútor megtervezésekor a zsúfoltságot, hiszen amiben mi megbotlunk, az a Qi –t is blokkolja.
A hálószobát, ahova a hálószoba bútor kerül, tervezzük a lakótér legcsendesebb részére, távol a nappali nyüzsgésétől. A harmóniát az ágy irányának, a hálószoba bútor helyes megválasztásával, a fal színével és az ágynemű színével teremtjük meg.
Az ágy a hálószoba bútor alapja
Az ágy központi szerepe nem csak az egyedi hálószoba bútor megtervezésekor fontos. A jó párkapcsolatok tartóssága nagyrészt a hálószobában és a konyhában dől el! A harmonikusan megtervezett hálószoba bútor, kedvezően hat a kapcsolatainkra, az egészségünkre és még a pénzügyi helyzetünkre is.
Az ágyat lehetőségeink szerint csendes, “biztonságot sugalló” helyre helyezzük, és azt a Feng Shui nélkül is tudjuk, hogy nem jó huzatban aludni, ezért a hálószoba bútor tervezésekor az ágy ne kerüljön az ablak alá. Ha mégis ez az egyetlen megoldás, akkor tetessünk egy pultot az ablak alá. Szabadon futó gerendák, éles sarkok alatt ne aludjuk, mert huzamosabb idő után ezek zavarják a nyugodt alvást.
Az ágykeret, és az ágytámla színének, alakjának kiválasztásával meghatározhatjuk az ágy és egyben a hálószoba stílusát.
Ágy a szekrényben – a szekrényágy
A kis alapterületű lakásokban előnyös megoldást nyújthat egy szekrényágy. A szekrényágyak a nappali részei, az ágyfelület nappal eltüntethető, csak éjszaka vesznek el jelentős teret a lakóterünkből.
Az egyedi ágy szekrények speciális vasalattal készülnek, amik természetesen nappal nem láthatóak, beépülnek az őket körülvevő nappali bútorba, annak részeként funkcionálnak. A szekrény ágy tervezésekor különösen fontos az ágykeret teljes harmóniája a többi bútorzattal.
Az ágykeret – avagy a jó alvás záloga a jó matrac
…de azért az sem elhanyagolható, hogy mibe kerül a kiválasztott matracunk.
Az ágykeret tervezésekor az ágykeret méretein kívül – amit a matrac is meghatároz – érdemes végigtekintenünk az ágykeret adta lehetőségeket és stílusokat.
Az ágyneműtartón kívül, ami szóba jöhet egy egyedi ágykeret tervezésekor, érdemes elgondolkodnunk az ágykeret szegélyén, hiszen manapság nagyon divatos körbe, külön keretet ráépíteni az ágykeret alsó részére, ami körbefutja a matracot, teljes színazonosságban az éjjeli szekrénnyel és a hálószoba szekrény színével. Az ágynemű tartó lehet felnyílós kivitelű, vagy akár oldalfiókos.
Az ágykeret magassága
Az ágykeret magassága teljesen egyedi igények szerint tervezhető. A magas ágykeret lehetőséget nyújt az ágy alatti tárolásra, az alacsony ágykeret pedig fiatalosságot sejtet.
A standard ágykeret 40 – 45 cm-re helyezkedik el a földől, így felüléskor a lábunk kényelmesen elfér. Az új divatirányzatok az ágykeret magasságát 25 – 28 cm -re teszik a földtől.
Az ágykeret és az ágyvég
Az ágykeret és az ágyvég szerves egységet alkot egymással és az éjjeli szekrénnyel. Az ágyvég színének ás formájának kiválasztása stílus függő.
Az ágyvégek tervezésekor a hálószoba bútor részeként nemcsak a fejvégi ágyvégről érdemes gondolkodnunk, hiszen hálószobánk stílusos része lehet egy lábvégi elem is, de kerülhet erre a helyre egy kis tároló láda is ülőfunkcióval.
Az ágyvég fejrésze egybe építhető az éjjeli szekrénnyel vagy olyan oldalirányú meghosszabbítást kaphat, ami éjjeli szekrény funkciót lát el. Ezeken a hosszabbításokon helyet kaphatnak az éjjeli lámpák, az olvasott könyvek …stb.
Az éjjeli szekrény – a hálószoba bútor sokatmondó része
Az éjjeli szekrények a tároló funkciójuk mellett meghatározó design elemei lehetnek egy hálószoba bútornak. Egy éjjeli szekrény stílusjegyei hordozhatják a lakásunk stílusát, sőt a lakótér hangulata végig kell, hogy fusson az összes helységen is, így a hálószobán is.
Arra érdemes odafigyelnünk, hogy ha harsány színeket használtunk a nappali bútor tervezésekor, akkor érdemes egy hálószoba bútor tervezésekor szelídebb színekre váltani, hiszen ez a helység a pihenés, a relaxálás helye.
A minimál és a modern éjjeli szekrény
A minimál stílusú éjjeli szekrény ismérvei: az egyszerűség, a letisztult formavilág. Az éjjeli szekrény ajtói közé záródóak, a fiókok közé csukódó rendszerrel kerülnek beszerelésre. A fogantyúk általában rúdfogantyúk vagy rejtett fogantyúk.
A klasszikus vagy rusztikus éjjeli szekrény
A klasszikus éjjeli szekrény tömör fa pácolt fronttal készül, többnyire mart mintával. Az éjjeli szekrény frontján látható fadekor erősen rajzolatos. A klasszikus stílusú éjjeli szekrény kiváló kiegészítője a hálószoba szekrénynek.
A romantikus, country stílusú éjjeli szekrény
A romantikus éjjeli szekrény gyakran kerül baldachinos ágy mellé. A baldachinos ágy elengedhetetlen tartozéka egy romantikus hálószoba bútornak. Az éjjeli szekrény gazdagon – de semmiképpen sem giccsesen – díszített, a polcok telis-tele emléktárgyakkal. A country vagy vidékies hangulatú éjjeli szekrények igénylik a masszív fát, helyenként antikolt festéssel.
Tárolás a hálószobában, avagy milyen legyen a hálószoba szekrény
Egy lakásban soha nem elég a tároló hely, ezért ahol csak lehet, próbáljunk meg kialakítani erre a célra alkalmas tárolóhelyeket. Ha van helyünk a hálószobában, jó szolgálatot tehet egy hálószoba szekrény.
Ha a hálószoba tágassága nem teszi lehetővé a nyíló ajtós szekrény megoldásokat, kitűnő választás egy tolóajtós hálószoba szekrény.
A hálószoba gyakran lát el gardrób szoba funkciót is, sokszor kerül a ruhásszekrény a lakótér ezen helységébe.
Milyen legyen az hálószoba bútor színe?
Azt tartják, hogy egy hálószobában a jó közérzetet a színek 60 – 30 – 10 aránya biztosítja.
- A falak és a nagyobb hálószoba berendezés színe legyen semleges, kellemes szín – ez adja az összhatás 60%-át.
- Az ágynemű – ami adja a 30%-ot – lehet élénkebb színű.
- A képkeretek, kiegészítők, dísztárgyak lehetnek sötétebb tónusúak, ami a további 10 százalékot adja.
Általános elv, hogy a semleges, pasztell színek nyugtatóan hatnak az emberre, ezért a leggyakoribb hálószoba fal szín a fehér vagy a beige. Érdemes eldöntenünk, hogy melyiket választjuk, mit színezünk élénkebbre, hangsúlyosabbra. Ha a fal világos, akkor a hálószoba bútor lehet merészebb, ha viszont a fal sötét, akkor a hálószoba szekrény, az éjjeli szekrény, és az ágykeret színe legyen világosabb.
Divatos hálószoba bútor színek a föld színei, a homok, a barna, a barnás szürke és a halvány zöld. A hálószoba bútor ilyen színválasztásával a természet, a nyugalom hangulatát csempésszük a hálószobánkba. Ha a fal a és a hálószoba bútor színe nagyon nem tér el egymástól, az ugyancsak harmóniát, nyugalmat sugároz, a kontrasztos színek variálása feszültséget kelthet, akadályozhatja a “kikapcsolást “.