
Tolóajtós vagy nyílóajtós gardróbszekrény a jobb?
Milyen gardróbszekrény típusok vannak, és melyiknek mi az előnye?
Gardróbszekrény nagyon sok fél típusban létezik, de mielőtt taglalnánk egy gardróbszekrény elrendezését, fontos döntést kell hoznunk:
- Különálló, később, költözéskor elvihető önálló szekrény szeretnénk. Ha ezt a típusú gardróbszekrény szeretnénk választani, akkor a gardróbszekrény rendelkezik hátfallal, és lábazattal, az egész szekrény konstrukciója, felépítése más, és persze több anyagot igényel, így értelemszerűen az ára is drágább, beépített gardróbszekrény tárásnál.Ez a típusú szekrény nem építhető plafontól padlóig, nem teljes a helykihasználás.
- Beépített gardróbszekrény. A nevében is benne van, hogy be van építve, azaz egy meghatározott helyre épül, és teljes mértékben kitölti a rendelkezésre álló teret. A beépített gardróbszekrény plafontól padlóig, faltól, fali ér, és a legjobb térkihasználtság miatt, a legjobb megoldása a tolóajtós gardróbszekrény.
- Nyílóajtós gardróbszekrény . Hatalmas ajtókkal, vagy akár kiesebb keskenyebb ajtóelrendezéssel is készülhet gardróbszekrény, de miután ajtóról van szó, így annak mindenképp rá kell csukódnia egy korpuszra, azaz egy ilyen nyílóajtós gardróbszekrény mindenképp áll egy testből – korpuszból és az ajtókból. Az ilyen típusú gardróbszekrény mindenképp lábazattal készül.
- Tolóajtós gardróbszekrény . A tolóajtós gardróbszekrény lehet beépített, amolyan fix vagy elvihető, mozdítható is.
Hogyan tervezzem meg a gardróbszekrény belső berendezését?
Ahhoz, hogy egy jól élhető, praktikus gardróbszekrény szülessen, érdemes végiggondolnunk, hogy milyenek az öltözési szokásaink, és milyen ruhadarabokkal rendelkezünk.
Ha megvannak a mélységi méreteink is, akkor az alábbi pontokat vegyük sorra egy gardróbszekrény tervezésénél.
- Vállfák helye. Mennyi olyan ruhadarabunk van, amit vállfára szeretnénk pakolni? A vállfás ruhák milyen hosszúak? Ha hosszú kabátokat hordunk, és elég sok van ebből, akkor a mándli rudat ( ruhaakasztó rúd ) olyan magasságba tervezzük, hogy elférjen. Figyelem! A ruhaakasztó rúdra akasztott vállfák, nagykabáttal együtt min. 60 cm! A belső mélységnek legalább ennyinek kell lennie, különben a vállfák szögben állnak majd! Ha kevesebb a belső mélység egy gardróbszekrény esetén , mint 60 cm , akkor jó szolgálatot tehet egy ruhaakasztó sín.Tehetünk a gardróbszekrény felső részébe is akasztós ruhákat, ekkor viszont a ruhaliftet vagy az un. jancsikát szoktuk javasolni, hogy elérjük a ruháinkat abban a magasságban.
- Fiókok a gardróbszekrény részeként. A fiókok kerülhetnek kívülre, de beépített fiókokat is tervezhetünk.A beépített fiókoknál avval azonban számolnunk kell, hogy az oldalfalaink duplák lesznek, ami egy picit elvesz a gardróbszekrény szélességéből!
- Polcok . Talán polcból van a legtöbb egy gardróbszekrényben, ahova a hajtogatott ruhákat tehetjük. A legfelső polcokra kerülhet például az ágynemű, vagy azok a dolgok, amiket ritkán használunk, azonban a sűrűn használt polcok jelentik a legnagyobb fejtörést egy gardróbszekrény praktikussá tételekor. Ha már van a gardróbunknak olyan része, ahova egy ruhaakasztós részt terveztünk, azaz a mélységünk legalább 60 cm, vagy akár mélyebb, akkor a polcok mélysége is azonos lesz, ami nem túl praktikus, hiszen az összetűrt ruhadarabjaink egymás mögött két sorban kell hogy álljanak, amitől nem túl átlátható a gardróbszerkény. Jó megoldás lehet ilyenkor egy sima fiókcsúszó felhelyezése a polcokra, így bármelyik polc könnyen kihúzható, és így a gardróbszerkény tartalma átlátható.
- Nadrágtartó. Nyakkendőtartó. Vasalt nadrágok a sálak és a nyakkendők átláthatóságát könnyíti meg a nadrágtartó vasalat egy gardróbszekrény belsejében.
- Beépíthető vasaló állvány . Egy lenyíló vasaló állvány elrejthető egy gardróbszekrény belsejében , mondjuk a tolóajtó előtt.
- Ruhakosarak, cipőtartók . A gardróbszekrény vasaltok között vannak még oldalra, vagy középre szerelhető ruhakosarak és cipőtartók is, ami mind-mind a kényelmet szolgálja.
Tolóajtós gardróbszekrény, a szerkény ami mindent eltakar
A tolóajtós szekrény az a szekrény típus, ami plafontól padlóig a tér teljes kihasználásával készülhet beépíthető és különálló kivitelben is.
A tolóajtók, betétei, azaz a gardróbszekrény színe épülhet az alábbi anyagokból:

- bútorlap. A bútorlapból készülő tolóajtós gardróbszekrény mutat színben a legnagyobb változatosságot. A bútorlap betét egy tolóajtós gardróbszekrény esetén kombinálható több színben , mondjuk fa színű bútorlap uni színű színek betéttel, vagy akár magasfényű bútorlap matt társával.
- üveg. Az üveges tolóajtós gardróbszekrény lehet teli üveges, vagy kombinálhatóak az üvegek egymással osztásban .
- tükör. A tükrös gardróbszekrény nagyítja a teret, és jó szolgálatot tehet egy kis előszoba esetén is.
- bútorlap + üveg kombináció osztott kivitelben. Az osztott tolóajtós gardróbszekrény immáron klasszikusa amikor a fa színű, fa erezetes bútorlapot középen egy osztással és üveg betéttel kombináljuk.
- tapétázott bútorlap. Hatalmas tapéta választék áll rendelkezésre, ha a bútorlapok választéka nem lenne kielégítő. Ilyenkor a bútorlap felületére kerül felragasztásra a tapéta, majd beépítésre a tolóajtós gardróbszekrény ajtajának.